Welcome to the new Southend & District Bowls Association website.

Here you will be able to look at the competition draws and send your results to the competition secretary.

 

To view the Outdoor Southend & District fixtures please click here

s&dbadge
Southend and District Bowls Association

News

 

FINALS DAY LINE UP

 

SUNDAY 11th SEPTEMBER

 

MEN’S INTER CLUB COMPETITION           9.30am

Essex County          V          Southend BC             

Presentation of the Inter Club Trophy will take place immediately after the game. 

 

Men’s Singles     1.00pm

Adam Miller (Southend BC)          V        Jon Lloyd (Woodside BC)

                 Marker – Ken Brown    

 

Ladies Singles    2.30pm

Dee Huggins (Runwell BC)      V     Denisa Hallam (Rayleigh BC)

                                         Marker -      TBA                                   

 

Veterans   2.30pm

Barry Jones (South Benfleet BC)       V       Mike Carter (Hockley BC)

                            Marker – Stan Schaffer                       

 

Mixed Pairs         10.30am

Andy Eva (South Benfleet BC)          V     Steve Gunnell (Bournemouth Pk)

Mavis Starkey  (South Benfleet BC)                    Jan Collins (Rochford BC)

 

Men’s Triples      12.45pm

Rob Measom                                                   Gary Telling

Graham Evans (Southend BC)              V            John Telling      (Bournemouth Park)

Phil Brandon                                                                                         Richard Telling

                                                                                   

Ladies Pairs     2.30pm

Chris Quirey   (Runwell BC)            V     Jill Lieberman   (Essex County BC)

Peggy Bartholomew                                          Lynne Daughtrey

                                                                                   

Men’s Pairs  2.30pm    

John Russell   (Bournemouth Park)       V       Steve Gunnell   (Bournemouth Park)

John Blackburn                                                         Roy Chinery

                                                                       

Men’s Fours 3.30pm

Pat McCarthy                                                   Rob Measom

John Ward   (Thorpe Bay BC)                        Steve Laver   (Southend BC)

Trevor Daughtrey              V                 Adam Miller

Frank Potten                                       Phil Brandon

                                                                                   

Mixed Fours   3.30pm

Sylvia Jordan                   V                     Sue Taylor

                      Sandra Quinnell                              Jackie Seal (Fairway Ladies BC)

David Jacobi (Rochford BC)                           Jim Dutton

                     Vic Brady                                              Jon Lloyd (Woodside BC)

 

Secretary Singles 10.30am    

Richard Telling (Bournemouth Pk BC)     V                Jon Lloyd (Woodside BC)

          Marker – Mike Cooper

 

All afternoon times could be subject to change on the day:

Whites with club shirts: Rinks to be drawn before play commences:

 

George Lee & Roy Smith will be our Umpires:

Presentation of Trophies will take place when all games are completed.

Website designed by Gary Telling